Çocuğumuz Deist, Ateist Oldum Dediyse.. Ailelere Etkili Tavsiyeler..

Bu yazımızda aile içinde  yaşanan inanç problemlerine değinilecek. Etrafımızda  “Çocuğum Deist oldu ya da kardeşim Ateist oldu”  gibi aile sorunları ile sıkça karşılaşmaya başladık. Aileler tarafından ne yapmalıyız diye sorular geliyor. Bu durumun aile içinde bir çatışmaya dönüşmemesi için bizim  davranışlarımızın nasıl olması gerektiği anlatılacak.

 • Çocuğumuzu ikna etmede kullanılabilecek yöntemler,
 • Ateizm, deizm gibi fikir akımlarının çocuk, gençler, arkadaşlar üzerindeki etkileri
 • İnançla ilgili ispat edici bilgiler
 • Ateizm, deizmin en yakın arkadaşlara nasıl tuzaklar hazırladığı
 • Ateist ve deist olduğunu söyleyen çocuğumuza yapmamız gereken müdahale tarzı nasıl olmalı?
 • Ateist, deist olduğunu söyleyen yakınımıza (oğlumuz, kızımız, kardeşimiz ya da arkadaşımız  olabilir) yapılmaması gereken yanlış davranışlar nelerdir?

Deist, ateist olan  çocuğumuz ya da kardeşimiz için inançlarını  ikna ile kuvvetlendirmek  gerekiyor

İkna psikolojisi kitapları okumuşsanız bu kitaplar genelde her insanın ikna edilebilecek birçok yönünün olduğunu anlatır. İkna edilebilecek kişiler en azılı suçlular ya da katil de olabilir. Bizim bu meselemiz de bu denli  hassas olunca ikna yöntemlerinin önemi daha da artıyor. Eğer ateizm  konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız Ateizm’de Tanrı-bilim-kötülük-yokluk problemleri yazımızı da okuyabilirsiniz.

Konunun anlaşılması için temsiller yoluyla  veciz bir ifade üzerinden gidelim.

“İnsan, saray gibi bir binadır; temelleri, erkân-ı imaniyedir. İnsan, bir şeceredir; kökü esasat-ı imaniyedir. İmanın rükünlerinden en mühimmi, İman-ı Billah’tır; Allah’a imandır. Sonra Nübüvvet ve Haşir’dir. Bunun için, bir insanın en başta elde etmeye çalıştığı ilim; iman ilmidir. İlimlerin esası, ilimlerin şahı ve padişahı; iman ilmidir.”
Sözler ( 749 )

İnsan binasının temeli olan, iman esasları zayıflarsa insan unsurunda büyük arızalar meydana gelir. Çocuğumuza iman hakikatlerini daha küçük yaştan itibaren vermeye çalışmazsak ilerde inanç problemleri ile ilgili ciddi sıkıntılar ortaya çıkacaktır. Çünkü bu asır birçok hadislerin de işaret ettiği en dehşetli bir zaman olan ahirzamandır. İmanı muhafaza etmek en müşkil bir mesele haline gelmiştir.

Çocuklarımızda Rahatlıkla  ‘Deist, Ateist, Agnostik Oldum’ Demeleri Neden Kaynaklanıyor?

Yine temsildeki misalde insanı bir ağaç gibi düşünecek olursak iman esasları (Allah’a iman, Ahirete iman, meleklere iman, kaza ve kadere iman,  peygamberlere iman, kitaplara iman) bu ağacın kökleri hükmündedir. Ve bütün iman esasları birbiriyle bağlanmıştır. Zaafiyete mahal bırakılamaz. Günümüzde bu mana zarar gördüğü için temeller ve köklere hücum edilince biçare gençlerimiz şüphe ve vesveselere düşüyorlar. Bu yüzden evde okulda, işyerimizde tuhaf tuhaf hiç aklımıza gelmeyen(Deizm, deist olmak, naturalizm, agnostik düşünmek, ateizm, ateistlik gibi ) felsefe akımları ve sorular duyuyoruz.

Bu soruların çözümünü arayan kişi için iman esaslarına kuvvet verecek eserleri tarafsız bir nazarla ve istifade niyetiyle okumanın önemi büyüktür.

Faydalı olabilecek kitaplar;

Tabiat Risalesi

33 pencere

kitaplarını tavsiye edebiliriz. Bu kitaplar internet ortamında bir çok yerde bulunuyor. Linklerini  tıklayarak okuyabilirsiniz. Çocuğunuz okumasa da  siz okuyabilirsiniz. Anladığınız miktarını ona anlatmaya çalışın. Kitap okuyarak çocuğunuzla ilgilenmek fikirlerinize istikamet katacaktır.

Deizm’le müslümanlara nasıl bir oyun oynandığını okumak için “Deizm Nedir? Neden Deistler Dini Reddetmek Zorunda Kalıyor.” yazımıza da göz atabilirsiniz

Böyle inanç zafiyetine uğrayan yakınlarımıza bizim yapmamız ve yapmamamız gereken şeyler nelerdir diye sorarsanız pratik bilgilerin insanların daha çok işine yarayacağını düşünüyoruz.

Ateist, Deist oldum  diyenlere bunları  uygulayın..

 • Bu kişilerle(Deist, Ateist vb.) bir araya geldiğinizde birlikte (mesela kahvaltıda, okulda ya da muhabbet esnasında) Cenab-ı Hakk’ın nimetlerini yadedin. Zaten bu Kuran-ı Kerim de geçen Duha suresinin son ayetidir.
 • Kainattan misaller vererek düşünmeye sevkedin. Örneğin yıldızların kendi kendine oluşamayacağını, kirazın basit bir topraktan olmuş olma ihtimalinin bulunmadığını izah edebilirsiniz.
 • Fiil – fail ilişkisini anlatın. Bir binanın ustası var. Vücud binamızın (ellerimiz, gözlerimiz, ayaklarımız) sahibi olmaz mı? Kainatın da bir ustası olmaz mı? diyerek düşünmeye ve sorgulamaya sevk edin.
 • Hikmet, rahmet, inayet, adalet gibi kainatı kuşatan her yerde aşikar bir şekilde görünen hakikatlardan bahsedin.
 • İslam dininin araştırmaya çok önem verdiğini ve merak ettiği sorulara illaki bir cevabının olduğunu aşağıda bırakacağımız linklere tıklayarak birçok konuda aydınlatma sağlanabilir.
 • Böyle bir durumda olan çocuğunuza, arkadaşınıza, öğrencinize  ismen dua edin ve başka insanlardan da dua isteyin. “Duanın tesiri azimdir.” (Mektubat) belki de bizlerin aciz olduğumuzu anlamamız için böyle bir musibetle Allah tarafından imtihan ediliyor olabiliriz. Mesela; deist olduğunu söyleyen, ateist fikirlerine kapılan bir yakınımızla kim bilir?

Ateist, Deist olduğunu söyleyen kişilere bunları sakın yapmayın..

 • Deist, ateist, yada agnostik olduğunu söyleyen kişilere  “sen böylesin, şöylesin” diye eleştirmeyin. Çünkü bu kişilerin her hali islamiyete ve imana zarar-ı mutlak olmayabilir. Açık kapılarını bulup onları fikri karanlıklardan kurtarmalısınız. Sizden yardım istemek içinde söylemiş olabilir. “-Anne ben top oynarken düştüm ne yapayım” der gibi algılayın. Hemen çözüm yolları arayın.
 • (Araştırınız: Adem-i kabul, Kabul-u Adem) Aranızda kutuplaşma olması işlerin düzelmesini daha da zor bir hale getirir.  Her kişi ayrı bir ruh dünyasına sahiptir.
 • Çocuğunuzu takip edin ama o bunu gerecek tarzında olmasın çünkü  takip edilmek insanı endişelendirir ve kişiler arasında güven sarsılır.
 • Bir hocadan bahsedip ‘O öyle diyorsa öyledir’ tarzında yaklaşımlar genelde karşı tarafın elini daha da güçlendirir ve sizi bağnaz olmakla ittiham eder. Fikir mücadelesi vermeniz gerektiğini unutmayın.

Ateist, Deist olduğunu söyleyen kişiler nerede saplanıp kalıyorlar?

Ateist, Deist olduğunu söyleyen kişilerin takıldıkları ya da saplanıp kaldıkları yerler genelde bellidir.  İnançlarla ilgili birkaç nokta kendi aleminde kapalı kalmıştır, idrak edememiştir. Şeytan, kötü arkadaş çevresi, saptırcı medya içeriklerinin yardımıyla böyle bir durum meydana gelmiş olabilir.

Aile dinine bağlı bir aile ise bu durum ailede haliyle  şok etkisi yaşatıyor. 17 yaşında birisinin ağızından  “Anne, baba ben artık sizin gibi inanmıyorum deist oldum ya da ateist oldum.” Cümlesinden sonra evde tansiyon bir türlü düşmüyor. Çocuğun sosyal medyada paylaştıkları şeyleri gören arkadaşları, akrabaları çocuğa ve aileye kendilerini tutamayıp ister istemez baskıda bulunuyor.  Çok kimseler beraber namaza gittiğimiz, oruç tuttuğumuz evladımız, arkadaşımız, yeğenimiz   şimdi bunların hepsinin yanlış olduğunu ve artık deist, ateist, agnostik olduğunu savunuyor.  Bu durumda aşağıdaki tavsiyeler işinize mutlaka yarayacaktır.

Bir meseleyi tamamen anlamamış olmak bütün o mesele ile ilgili her şeyin inkar edilmesine neden olmamalı. İnkar eden kişi açısından ve ikna etmeye çalışan kişiler açısından inceleyelim.

İnkar eden kişi açısından(Ateist,Deist, Agnostik vb. felsefi  fikir sahipleri)

Matematik dersindeki bütün soruları çözebiliyor muyuz? Mutlaka anlamadığımız konular ya da konuyu anlayıp her soru tipini çözemediğimiz bölümler, anlayıp ama başkasına anlatamadığımız durumlar elbette ki oluyordur. Bu matematiği inkara götürmemeli.

deist ateist

Kimse bugün kullanılan matematiğe bütün tarihçesini araştırıp kaynak, rivayet ondan sonra anlamaya çalışmıyor. Matematik Hocası Menalaus teoremini anlatırken kimse tarihçesini araştırmıyor. Direkt olarak sınıfın tamamı hocayı kuzu kuzu dinliyorlar. Sonra soru tiplerine geçiliyor.

Yıllardır Türkçe okuyup Türkçe konuşup Türkçe  dinlediğimiz halde neden on tane paragraf sorusundan iki ya da üç yanlışımız çıkıyor?  Şimdi matematik ya da Türkçenin bazı sorularını anlamayan bir çocuk bütün matematiği ya da Türkçeyi inkar etse, matematik diye bir şey yoktur, Türkçe diye bir şeye inanmıyorum dese ne kadar yanlış bir yaklaşım olduğu ortaya çıkacaktır.

İman ve İslamiyete ait meseleler de böyledir. Bir meselenin anlaşılmamış olması bütün meselenin hepsini inkar etmeye neden olamaz. Kişinin nefsine kolay geldiğinden dolayı böyle kabul ederler. Kısacası inkar etmek isteyen kişi hoşuna gitmeyen bir şeyi inkar etmekte zorlanmaz. Duymak istemeyen bir kişiden daha sağır bulunmaz denilir.  Hakikatlara karşı gözünü kapatan kişi için güzel bir vecize..

İslâmiyet güneş gibidir, üflemekle sönmez. Gündüz gibidir, göz yummakla gece olmaz. Gözünü kapayan, yalnız kendine gece yapar.  Tarihçe-i Hayat ( 80 )  Allah gözümüzü açmayı nasib eylesin..

Yukarıdaki durum böyle olduğu gibi deist, ateistlere saldıranlar da aynı hatayı yapıyorlar 

Çocuk, öğrenci ya da yakınımız İslamiyet’teki bütün yanlışları tespit etti ondan sonra ateist, deist, agnostik olmaya karar vermiş değil ki biz ona öyle davranalım. Onun inkarı muhtemelen taklid ile oluşan bir inkardır. Çünkü varolan bir şeyi kimse inkar edemez. İsbat edilmiş bir inkar değildir. Sadece yok deyip inkar ediyorlar. Gözünü kapayıp görmek istemiyorlar. Bunun izahı kolaydır. Zira gündüz vakti güneşi inkar etmek gibidir. Böyle bir kişiye güneşi ispat etmek zor değildir. Herkes yapabilir.

 Bir vecizeyle ispat edelim..

Bir saray, yüzer kapalı kapıları var. Bir tek kapı açılmasıyla, o saraya girilebilir, öteki kapılar da açılır. Eğer bütün kapılar açık olsa, bir iki tanesi kapansa, o saraya girilemeyeceği söylenemez.

İşte hakaik-i imaniye o saraydır. Herbir delil, bir anahtardır, isbat ediyor, kapıyı açıyor. Bir tek kapının kapalı kalmasıyla o hakaik-i imaniyeden vazgeçilmez ve inkâr edilemez. Şeytan ise, bazı esbaba binaen, ya gaflet veya cehalet vasıtasıyla kapalı kalmış olan bir kapıyı gösterir; isbat edici bütün delilleri nazardan iskat ediyor. “İşte, bu saraya girilmez, belki saray değildir, içinde birşey yoktur.” der kandırır.
Lem’alar ( 89 )

deist ateist

Çocuğumuz, öğrencimiz, arkadaşımız iman hakikatlerinden bir meseleyi  anlamamış ya da şüpheye düşmüş olabilir. Mesela Miraç’a inanmıyor, Allah dünyayı yarattı sonra karışmıyor, kandilleri inkar ediyor, kabir ziyaretleri diye bir şey yoktur diye görüşleri olabilir. Bunlar dinsizlik felsefesinin bir çok noktada hakim olduğu günümüzde bu tarz düşünen insanlar da her gün karşımıza çıkıyor olacaktır.

Zira medenîlere galebe çalmak ikna iledir, söz anlamayan vahşiler gibi icbar ile değildir. T. Hayat(59)

Taarruz ederek, korkutarak, tehditlerle inkar nifaka meyleder. Bununla ilgili yaşanmış bir hadise anlatılır. Bir gün babası oğluna “Oğlum namaz kıl. Oğlum namaz kıl” diye sürekli söylüyormuş oğlu da hiç aldırış etmeden günlük hayatına oyun, eğlenceye devam ediyormuş. Bir gün babası dayanamamış birkaç tokat atmış sonra ‘namaz kılacan mı?’ diye sormuş. Çocuk dayaktan sonra öyle korkmuş ki ‘-Baba tamam namaz kılarım ama sureleri okumam’ demiş. Bizim davranışlarımız da böyle olmasın. Münafık kafirden her zaman daha tehlikeli olmuştur. İyilik zannıyla fenalık yapmak da tam olarak buna denir herhalde..

Allah’tan başka ilah olmadığının isbatı “Naturalizm nedir?  Naturalist Felsefe Evren Yüzleşmesi..” yazımızda ve ilgili linklerde bulunuyor, arzu ederseniz okuyabilirsiniz.

Makalemizle ile ilgili görüşlerinizi merak ediyoruz. Yorumlar kısmına görüşlerinizi yazarak içeriklerimizin gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Sorunuza   bu içeriğimizde yeterli cevap bulamadığınızı düşünüyorsanız ya da daha spesifik, özel sıkıntılarla karşı karşıyaysanız lütfen bize mail yoluyla ulaşın. Veyahut yorumlar kısmına eksik olan noktaları ifade edebilirsiniz. En kısa zamanda sorunuza ilgili cevap verilecektir. Faydalı olabilmişsek ne mutlu bizlere. Gayret bizden hidayet Allah’tan..

Kaynakça: Risale-i Nur Külliyatı’ndan istifade edilmiştir..

Sorular ve Görüşler için mail adreslerimiz..

iletisim.fikirhayat@gmail.com

fikirhayatasorun@gmail.com

Yanıtla