Tokat ‘ta Gezilecek Yerler Ballıca Mağarası Maceraları

Tokat ‘ta gezilecek yerler arasında Ballıca Mağarası kudret-i Rabbaniyenin cisimleşmiş mucizelerinden bir tanesidir. Tokat Kazova üzerine kurulmuş muhteşem bir tefekkür vesilesi. Yakınında bulunan şelale, manzara ise cabası. Bahar mevsiminde ayrı bir güzel. 

tokat 'ta gezilecek yerler ballıca

tokat'ta gezilecek yerler ballıca mağarası

Tokat Ballıca Mağarası

Tokat’ta gezilecek yerleri öğrenirken Ballıca Mağarası yolunda büyük sürpriz.

Ballıca Mağarasına çıkarken bilhassa bahar mevsiminde çiçek açmış Tokat Kazova bölgesini seyredersiniz. Yemyeşil ova size hoş geldiniz der adeta. Ballıca Mağarasına doğru yükselti artıkça insanın tefekkür de ve heyecanı o nisbette artar.

Tokat ‘ta gizli bir rahmet hazinesi saklı olduğunu size gizlice gezi esnasında haber verir. Çünkü Tokat ‘ta gezilecek yerler arasında Ballıca Mağarasını gezmek için gelenlere büyük bir sürpriz hazırlamıştır baharın sahibi olan Allah.

Ballıca Mağarası için geziye katılanlar da aynı güzellikte ibadetle ve şükürle mukabele ediyorsa ne mutlu onlara. Aksi takdirde büyük bir mesuliyeti insan uhdesinde almış olur. Münacaat Risalesi okumak için Ballıca Mağarası gezisi güzel bir vesile.

tokat 'ta gezilecek yerler ballıca mağarası

Tokat ‘ta gezilecek yerler, Ballıca mağarası, kazova falan derken şükür ve hamd unutulmamalıdır.

Çünkü nimet şükrü gerektirir. Nimet ne kadar yüksekse o nisbette şükür ve hamd de artırılmalıdır. Bizim kendisini tanımamız için bu kainatın sahibi bu kadar masraf yaparsa bizlere düşen ancak mahcubiyet olmalıdır. Tokat sadece bu kainat kitabı içinde tüm gezilecek yerleri ile ballıca mağarası, camiler, Kazova, hıdırlık vs sadece bir nokta hükmünde.

Tokat ‘ta gezilecek yerlerden sadece bir tanesi Ballıca Mağarası

Henüz sadece Ballıca mağarası için sizinle hayalen seyahat ederken ilk olarak bunları düşünebildik. Demek ki Tokat’ta gezilecek yerler diye  başlayıp bir tefekkür silsilesi elimize verilmiş oldu. Halbuki Tokat ‘ta gezilecek yerlerden sadece bir tanesi Ballıca Mağarası. Daha neler var neler. Tokat’ta gezilecek yerlerle ilgili diğer yazılarımız için Tıklayın.

Bir de insan şunu düşünmeli. Bizimle burada beraber  Tokat ‘ta gezilecek yerler turuna katılan kimler var?  Tüm kuşlar, sinekler, arılar, karıncalar kesinlikle yalnız değilsiniz. Ama aranızda bir fark var. Merak etmeyin Tokat’ta gezilecek yerleri anlatırken özellikle Ballıca Mağarası ‘nda size kesinlikle bunlardan bahsedeceğim.

Daha önceki içeriğimizde Ballıca Mağarası’nın teknik ayrıntılarından bahsetmiştik.  Ballıca Mağarası ile ilgili teknik ayrıntılar için tıklayınız. Teknik ayrıntıları öğrendiğimize göre tefekkürümüze kaldığımız yerden devam edebiliriz.

Ballıca tepesi sanki bir meyve Ballıca Mağarası ise o meyvenin çekirdeği gibi tasarlanmış. Yani meyveyi yapan çekirdeği yapanın gayrısı olması muhaldir. Ağaç kiminse meyve de çekirdekte onundur.  Şuursuz sebeplerin o muhteşem dikit ve sarkıtları tesadüfen meydana getirmesi imkansızdır. ——>Tefekkür Devam edecek..

Yanıtla