Tokat’ta Gezilecek Yerler Ballıca Mağarası

tokat'ta gezilecek yerler

Tokat’ta (ilçeler Dahil) gezilecek yerler ve Her yaş grubuna uygun Risale Dersleri

tokat'ta gezilecek yerler ballıca mağarası

Tokat gezip görmek isteyeceğiniz iller arasında mutlaka yer almalı. Çünkü Tokat, hem tarihe ışık tutan  dokusu ile  göz kamaştırıyor. Hem de yemyeşil bitki örtüsü ile sizleri büyülüyor. Burada Mevlana’nın sözünü de nakletmeden geçemeyeceğiz. “Tokat’a gitmek gerek hem iklim hem de insan mutedil.” Mevlana. Tokat’ta gezilecek yerler yaz aylarında daha keyifli olacaktır. Çünkü bahar ve yaz aylarında Ballıca Mağarasının bulunduğu yer ayrı bir güzel oluyor

Neler yok ki Tokat’ta. Dünyanın ilgi odağı haline gelen Ballıca Mağarası, muhteşem iki yapı Mahperi Hatun Kervansarayı ve Taşhan, Kaz gölü, Tarihi Hıdırlık köprüsü (taş köprü), Ali Paşa camii, Tokat mevlevihanesi, Meydan Camii, Ulu cami, Çamiçi yaylası, Almus Barajı, Tokat kalesi, Garipler camisi, Yağbasan medresesi,  ve daha birçok yer sizleri bekliyor.

Burada bahsedilen  Tokat’ta gezilecek yerler arasında yer alan Ali Paşa Cami, Ulu cami, Hıdırlık köprüsü  yazısını incelemek için tıklayınız.

tokat'ta gezilecek yerler

Ballıca Mağarası / Tokat Gezilecek Yerler

Tokat’ta gezilecek yerler  Ballıca Mağarası

Tokat’ın Pazar ilçesinde 8 tane açık salonu bulunan bu muhteşem Ballıca mağarası Tokat’ta gezilecek yerler arasında listemizde ilk sırada yer alıyor. Ballıca Mağarası dünyanın en büyük mağaraları arasında yer almış durumda. Allah’ın sanat eserlerini tefekkür etmek isteyenler için bambaşka ufuklar açıyor. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Ballıca mağarası şehir merkezinden 26 kilometre uzaklıkta. Yolu asvalt olduğu için ulaşım sıkıntısı çekmezsiniz. Tokat Ballıca mağarasına çıkarken göreceğiniz mükemmel manzara da yolculuğunuzu daha keyifli hale getirecektir.  Tokat şehir merkezinden araçla 40 dakika uzaklıkta olan Ballıca mağarası için yaklaşık 2 saatlik bir gezi planlaması yapmalısınız. Türkiye’de soğan sarkıtların bulunduğu tek mağara Tokat Ballıca Mağarasıdır.

tokat'ta gezilecek yerler ballıca mağarası

Tokat Ballıca mağarasını hem turistler geziyor hem de hastalar

Tokat Ballıca Mağarasını gezmek için gelenler arasında yerli ve yabancı turistler olduğu gibi astım, koah, uyku apnesi gibi insanlar da bulunuyor. Hasta olan insanlar hastalıklarının hafiflediğini Allah’a şükrederek söylüyorlar. Sıcaklık yaz kış ortalama 17-18 derece arasında sabit kalırken nem oranı %54 tür. İçerideki oksijen oranının yüksek olması Allah’ın izniyle akciğer hastalarına şifa oluyor. İster turistlik amaçlı isterseniz şifa duası için gelin ama Tokat’a geldiğinizde Ballıca mağarasını gezmeden geçmeyin diyoruz.

Tokat’ta gezilecek yerler Ballıca mağarası teknik gezi incelenmesi

Tokat’ta gezilecek yerler arasında yer alan ballıca mağarası UNESCO tarafından dünya mirası geçici listesinde. 1 santimetre küplük kalsit oluşumun yaklaşık olarak 75 yıl sürdüğü tahmin ediliyor. Sarkıtlar ve dikitler karşısında insan Allah’ın kudretine karşı hayretini gizleyemiyor.  Tokat Ballıca mağarasının rakımı 1085 metredir. Ziyarete açılan 8 salonu vardır.

tokat'ta gezilecek yerler ballıca mağarası

Ballıca Mağarasında bulunan Salonların isimleri nelerdir?

 • Havuzlu Salon,
 • Büyük damlataşlar salonu
 • Çamurlu Salon
 • Fosil Salon
 • Çöküntü Salon
 • Yeni Salon
 • Yarasalı Salon
 • Sütunlar Salonu
 • Mantarlı Salon

Tokat Ballıca mağarasının toplam uzunluğu 680 metredir. Bu uzunluk Tokat Ballıca mağarasının dünyada gezilebilecek en muhteşem yerler arasına girmesine vesile olmuştur. Yükseklik girişten aşağıya doğru 95 metredir. Eğer teknik bilgiler değil manevi yönüyle ilgili yazımızı merak ediyorsanız Ballıca mağarası maceraları yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Tokat Ballıca mağarası oksijen yoğunluğu 

Mağara içerisindeki oksijen oranı dışarıya oranla 4 kat fazladır. Mağarada gezerken bol oksijenden dolayı yorulduğunuzu hissetmiyorsunuz. Temiz havada yanınızda arkadaşlarınızla gezerseniz vaktin nasıl geçtiğini bile anlamayacaksınız. Eğer vaktiniz müsaitse Ballıca mağarası içerisindeki banklarda  oturup bol bol oksijen teneffüs edebilirsiniz.

tokat'ta gezilecek yerler ballıca mağarası

Tokat’ta Ballıca mağarasına yakın gezilecek yerler nerelerdir?

Tokat’ta Ballıca mağarasına yakın gezilecek yerler: 

Mahperi Hatun Kervansarayı

Tokat Ballıca mağarasına giderken ya da dönüşte Mahperi Hatun kervansarayına uğrayabilirsiniz. Orası da hakikaten görülmeye değer bir yer. Hemen Tokat/Pazar ilçesinin girişinde yer alıyor. 1238 yılında Mahperi hatun tarafında yaptırılmıştır. 1999 yılında tadilata girmiş günümüze kadar ulaşmıştır.

Tokat’ta Ballıca mağarasına yakın gezilecek yerler

Şelale

Yine Ballıca Mağarasına giderken Tokat’ta gezilecek yerler arasında Şelale bulunuyor. Mağaradan çıktıktan sonra aşağı doğru inen yolu takib ederek ilk sağdan yukarı çıkılırsa 3 km sonra şelaleye ulaşmış olacaksınız. Şelaleye uğramadan ayrılmayın. Orada  isterseniz piknik yapabilir ya da şelalenin karşısında güzel vakit geçirebilirsiniz.

Tokat’ta Ballıca mağarasına yakın gezilecek yerler

Kaz gölü

Tokat’a Cenab-ı Hakkın ihsan ettiği güzellikler saymakla bitmiyor. Ballıca mağarasını gezdikten sonra yine Tokat’ta gezilecek yerlerden biri daha Kaz gölü. Kaz gölü göçmen kuşların bir konaklama yeri gibidir. Bir çok kuşunda doğumu burada gerçekleşir. Gölün kenarı her yıl  binlerce kuşa ev sahipliği yapar. Pazar ilçesine uzaklığı yaklaşık olarak 11 kilometredir. Yaban kuşlarını merak edenler için şiddetle tavsiye ediyoruz.

Yine Pazar ilçesini de içinden geçerken gezebilir. Meydandaki camide namaz kılabilirsiniz. Tam merkezdeki çınar ağacını da görmüş olursunuz.

tokat'ta gezilecek yerler

Tokat’ta gezilecek yerler ve Ballıca mağarası için tavsiyelerimiz

 • Ballıca Mağarasını yaklaşık olarak 45 dk da gezebilirsiniz. Süreyi uzatmak sizin elinizde. Ama girince çıkmak istemeyeceksiniz.
 •  Ballıca mağarasını gezmek için bol bol vakit ayırın. Aceleye getirmeyin.
 • Ballıca Mağarasına gitmeden önce mağara hakkında bilgi edinin. Gezerken edindiğiniz bilgileri keşfetmeye çalışın. Gezinin tadı başka olacaktır.
 • Ballıca mağarasında rehber eşliğinde gezmek daha anlamlı olacaktır. Zira anlaşılmaz bir kitap muallimsiz olsa manasız bir kağıttan ibaret kalır diyor Sözler risalesinde Bediüzzaman.
 • Mağara ücreti 2021 fiyatı öğrenci girişi 8 tl, yetişkin bilet 16 tl dir. Öğrenci kimliğinizi Tokat Ballıca mağarasına girerken göstermek zorunludur.
 • Acıkırsanız Ballıca Mağarası dışında küçük bir kafeterya mevcut. Belki de şehir merkezine plan yapıp Tokat Kebabı siparişi verebilirsiniz.
 • Hediyelik eşyalar almak isterseniz hemen dışarıda Ballıca Mağarası hatıraları sizleri bekliyor olacaktır.
 • Acil telefon bekliyorsanız Tokat Ballıca mağarası içerisinde şebeke sorunu yaşarsınız. Mağaraya girmeden telefon görüşmelerinizi halletmeniz daha iyi olacaktır.
 • Tokat Ballıca Mağarasında çok kalacaksanız terleyip üşütme olmaması için hırka götürerek tedbir alabilirsiniz.
 • Tokat Ballıca Mağarasını gezerken küçük bir şişe su ile gezebilirsiniz.

tokat'ta gezilecek yerler

Tokat’ta gezilecek yerler ve Ballıca mağarası için ricamız

 • Tokat Ballıca mağarası içerisinde lütfen yüksek sesle konuşup seyirci misafirleri rahatsız etmeyiniz. Sanat-ı ilahiyeyi sessizce tefekkür edip sükunetle çıkınız.
 • Turistik yerlerde gezme kurallarını mutlaka uygulayınız.
 • İçeride fotoğraf çekebilirsiniz ama flaşınızı sakın açmayın. Karstik yapıya çok ciddi zarar veriyor.
 • Tokat Ballıca Mağarasındaki sütunlara sarkıt ve dikitlere lütfen el sürmeyiniz. Gelecek nesillerinde bu mirastan hakları var unutmayınız.
 • Tokat Ballıca Mağarasında sigara, alkol tüketmek kesinlikle yasaktır.
 • Tokat Ballıca Mağarasında gezerken başınızı çarpmamaya dikkat ediniz.
 • Tokat Ballıca Mağarasında nemden dolayı merdivenler oldukça kaygandır. Yavaş ve temkinli hareket ediniz.
 • Kalp, tansiyon ya da akciğer hastası iseniz Tokat Ballıca Mağarasını yavaş bir tempo ile geziniz.
 • Tokat Ballıca Mağarasında aracınızı park etme sorunu genelde yaşamazsınız. Mağaranın aşağısında araçlar için yer ayrılmış durumda.

Bu makalemizde Tokat’ın tanıtımına destek olmak amacıyla muhteşem sanat-ı ilahiye olan Tokat  Ballıca mağarasını ele aldık. Bu içeriği beğendiyseniz üst tarafta yer alan yıldız puanlama 5 yıldız vermeyi aşağıdaki yorum kısmına yorum yazmayı unutmayın. Tokat’a tekrardan hoşgeldiniz..

Aşağıdaki makale ilginizi çekebilir.

Tokat’ta Gezilecek Yerler Ballıca Mağarası Maceraları

Tokat Tisav üniversite, Tyt, Ayt hazırlık kampı 

Tokat Tisav Yaz kursu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yanıtla